Ponad 1,5 tony szklanych butelek, opon czy fragmentów mebli zebrali uczestnicy akcji „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”, która miała miejsce w ostatnim czasie z inicjatywy burmistrza Romana Piaśnika. Udział wzięło w niej łącznie ponad 100 osób: przedstawiciele władz gminy, pracownicy magistratu, straży miejskiej, nadleśnictwa, wodociągów, spółdzielni mieszkaniowych, zarządów osiedli czy sołectwa Gorenice, a także sami mieszkańcy.
Zaśmiecający nie dyskryminują, jako że odpady z równym entuzjazmem podrzucane są zarówno na nieruchomości prywatne, jak i publiczne. Tylko do czerwca bieżącego roku z samych terenów gminnych usunięto ich już ponad 10 ton. Wydatki na sprzątanie nielegalnie porzuconych śmieci z roku na rok rosną, kosztem innych istotnych potrzeb gminnej społeczności. Organizowana przez nas akcja miała na celu uświadomienie, że czysty Olkusz to nasza wspólna odpowiedzialność. Dziękuję wszystkim jej uczestnikom i koordynatorom, którzy pokazali jak czynnie okazać prawdziwy lokalny patriotyzm – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.
Uczestnicy akcji „Czysty Olkusz – wspólna sprawa” dotarli do lasów i terenów zielonych na terenie Osiedla Młodych, Osiedla Pakuska, Osiedla Słowiki, między ulicą Wspólną i Drogą Krajową nr 94 czy w okolicach Pazurka, gdzie odpady były podrzucane głównie przez uczestników imprez plenerowych, którzy po zakończonej zabawie niestety po sobie nie sprzątali. Ujawniono także miejsca, do których ktoś z premedytacją podrzucał np. zużyte meble.
Gdyby posprzątany przez nas teren uporządkowała zewnętrzna firma, to zainkasowałaby za to około 15 tysięcy złotych. To dobitnie pokazuje, że śmieci są dla nas realnym i kosztownym problemem. Osoby, z którymi rozmawiałem w czasie akcji, deklarowały chęć uczestnictwa w jej kolejnych edycjach. Marzy mi się jednak, by młodzi ludzie wynosili z domu przekonanie, że miejsca publiczne służą wszystkim i dlatego należy o nie dbać. Olkusz to przecież nasza wspólna sprawa – podsumował włodarz „Srebrnego Miasta”.
Uczestnicy akcji niemal na każdym kroku spotykali dowody obserwowanego coraz częściej wręcz magicznego zjawiska, w wyniku którego dla niektórych butelki i opakowania po ich opróżnieniu stają cięższe, niż gdy były pełne. Zwracajmy zatem uwagę na to, jak spędzamy czas wolny, a po zakończonych spotkaniach towarzyskich zostawiajmy miejsce spotkania w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.
źródło: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu