W Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy „Piękno bielactwa”. Organizatorkami akcji były Hanna Lewandowska i Ewelina Juskowiak-Skorupa, koordynatorem III edycji wystawy była Joanna Kajda, a autorką zdjęć tegorocznej edycji projektu Ewelina Krupa. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła natomiast Gazeta Olkuska.
Bielactwo to choroba skóry, która polega na występowaniu na ciele odbarwionych, dużo bledszych od naturalnego odcienia skóry plam. Zmiany te mogą być małe lub bardzo rozległe i obejmować okolice twarzy, stóp i dłoni, a także reszty ciała. Leczenie choroby niestety nie jest w pełni satysfakcjonujące. Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Olkusza, a wśród zebranych znalazły się również te, bez których nie byłoby tych wspaniałych fotografii: to kobiety, które na co dzień są żonami, matkami oraz pięknymi dziewczynami, które nauczyły się żyć z chorobą skóry.
„Walka z bielactwem kończy się na wielu nerwach, stresie […]”
Wystawa składa się z fotografii przedstawiających kobiety z bielactwem, które akceptują siebie ze wszystkimi niedoskonałościami i cieszą się życiem. Fotografie są zarówno czarno-białe jak i w kolorze.
„Bielactwo nie powoduje żadnych innych problemów. Nie swędzi, nie szczypie, nie boli […] ale dla nas kobiet jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wrażliwe jesteśmy, że wystarczy jeden mały defekt, coś co się wyróżnia”.
Projekt „Piękno Bielactwa” rozpoczął się w Kruszwicy, gdzie Hanna Lewandowska i Ewelina Juskowiak-Skorupa postanowiły zjednoczyć kobiety z bielactwem i przeprowadzić sesję zdjęciową, aby pokochały siebie jeszcze bardziej. Depigmentacja często prowadzi bowiem do depresji i niezrozumienia, więc pokazanie, rozmowa i naturalizacja bielactwa jest istotnym elementem akceptacji. Dwie pierwsze edycje projektu odbyły się w Kruszwicy.
Partnerami wydarzenia są Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Academia Fotografii oraz Fundacja Juvenia. Wystawę można oglądać do 19 sierpnia.