W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się EtnoPiknik’20, czyli seria wydarzeń mających na celu popularyzację olkuskiego dziedzictwa kulturowego oraz zapoznanie z folklorem, rzemiosłem i lokalnymi kulinariami członkiń odmłodzonych i nowych kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Olkusz.
Piknik rozpoczął koncert Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, czyli najstarszego studenckiego zespołu folklorystycznego, a zarazem jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. W ciągu 70 lat swojej działalności koncertował on w kraju i za granicą blisko 5 000 razy, zdobywając przy tym wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach. „Krakus” zaprezentował widowni polski folklor ludowy, pokazując przy tym kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego. W przerwie występu można było z kolei podziwiać lokalne zespoły folklorystyczne „Braciejowianki” oraz „Zawadzianki”, które, również ubrane w kolorowe stroje regionalne, zaprezentowały pieśni ludowe w stylu a cappella. Po koncercie członkinie kół gospodyń wiejskich częstowały ponadto gości regionalnymi wyrobami.
Drugim elementem EtnoPikniku’20 były warsztaty taneczne, kowalskie oraz pszczelarskie. Te pierwsze prowadził wieloletni solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a zarazem prowadzący Olkuską Szkółkę Baletową Piotr Korpusik. W ramach zajęć młodzi ludzie z większym lub mniejszym powodzeniem próbowali opanować kroki i figury trojaka. Warsztaty kowalskie prowadził z kolei Krzysztof Mateusiak, który przekonał wszystkich, że kowal musi wykazywać się dużą tężyzną fizyczną. Już samo dmuchanie w miech wymagało bowiem od uczestników zajęć dużego wysiłku. Warsztaty pszczelarskie prowadził natomiast członek miejscowego koła pszczelarskiego Piotr Tracz. Na prawdziwe pszczoły było co prawda zbyt zimno, ale wyroby pszczelarskie, których mogli spróbować uczestnicy zajęć, takie jak np. ocet na miodzie, były już prawdziwe.
Ostatnią atrakcją minionego pikniku była degustacja regionalnych potraw, nazywana potocznie przez uczestników regionalnymi fast foodami. Uczestnicy, w ramach regeneracji sił, mogli spróbować m.in. zupy chrzanowej ze skwarkami, pieczonych czy tradycyjnego chleba z wiejskim smalcem i ogórkiem. Warto również wspomnieć, że EtnoPiknik’20 został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu