Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Upamiętnia ona żołnierzy największego zgrupowania partyzanckiego na ziemi olkuskiej, czyli zgrupowania „Surowiec” oraz jego dowódcę kpt. Gerarda Woźnicę „Hardego”.
Podzieleni na kilkuosobowe zespoły uczestnicy rajdu, którymi była m.in. młodzież szkolna, harcerze, ministranci czy członkowie organizacji patriotycznych, mieli do pokonania łącznie 16 kilometrów. Na trasie czekały na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania teoretyczne i praktyczne związane z działalnością Armii Krajowej na ziemi olkuskiej. Wymagały one sprawności fizycznej, sprytu, decyzyjności oraz wiedzy historycznej. Śmiałkom uczestniczącym w inicjatywie przydała się również wytrzymałość na warunki atmosferyczne, ponieważ pogoda nie rozpieszczała. Wydarzenie odbyło się na trasie Ryczów – Złożeniec – Psiarskie – Ryczów.
Najlepiej przygotowane zadania wykonała drużyna ministrantów z Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Drugie miejsce zajęli natomiast uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, a trzeci w kolejności wynik wywalczył zespół sekcji młodzieżowej olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu. Uczestnikom towarzyszył również odtwarzany rockowy utwór „Hardy”, autorstwa pochodzącego z Ryczowa Piotra Smętka.
Mam wielki szacunek dla partyzantów od „Hardego” za ich odwagę. A dlatego, że lubię pisać piosenki, postanowiłem w ten sposób upamiętnić zwykłych-niezwykłych wojowników z tej okolicy. Oprócz tego znaczenie ma dla mnie też tradycja rodzinna, gdyż mój ojciec, Wiktor Smętek, działał w Społecznym Komitecie Pamięci Ryczowian, a mój bardzo zaangażowanym w działalność patriotyczną wujek, Stefan Kajdan, był jednym z ocalałych z pacyfikacji Ryczowa. Mam nadzieję, że piosenka dotrze do młodych ludzi i wzmocni ich zainteresowanie tematem – komentuje Piotr Smętek.
Organizatorami 34. Rajdu „Hardego” były olkuskie oddziały PTTK oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatywa została także wsparta przez OSP w Ryczowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu oraz spółkę „Zamek” z Ogrodzieńca. Wydarzenie swoim patronatem objęła na dodatek Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk.