Co roku, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby bezdomne: dzielnicowi monitorują ich sytuację oraz oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, w tym także osobom samotnie zamieszkującym i starszym. Funkcjonariusze apelują także, aby nie być obojętnym wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy: wystarczy bowiem tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, aby uchronić kogoś od wychłodzenia, a tym samym uratować czyjeś życie.
Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych czy samotnie zamieszkujących, dlatego mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz komisariatów w Bukownie, Kluczach i Wolbromiu prowadzą działania w ramach akcji „Zima”: stróże prawa dokładnie wiedzą gdzie w ich rejonach służbowych przebywają samotnie zamieszkujące osoby starsze i chcą zapewnić im pomoc oraz wsparcie. Działania prewencyjne policjantów polegają również na bieżącym monitorowaniu i kontrolowaniu miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne, czyli pustostanów, ogródków działkowych, altan czy wiat autobusowych.
W ubiegłych latach zdarzało się dosyć często, że funkcjonariusze odwozili potrzebujących do domów, schronisk dla osób bezdomnych czy izb wytrzeźwień, ponieważ bywały to osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy przebywały w parkach, przy przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Takie osoby, z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na śmiertelne wychłodzenie. Nie należy zatem przechodzić obok nich obojętnie i pamiętać, że to właśnie te osoby wymagają od nas szczególnej pomocy, gdyż człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
Jak co roku, apelujemy do wszystkich, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę: jeśli widzimy osobę bezdomną lub starszą, która potrzebuje pomocy, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Nie przechodźmy ponadto obojętnie obok drugiego człowieka, który np. śpi na ławce oraz nie bądźmy obojętni na osoby przebywające w pustostanach, altankach czy ogródkach działkowych: bezdomni bardzo często rozpalają w takich miejscach ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla otoczenia. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na takie przypadki.
Jeśli znamy kogoś starszego i żyjącego samotnie, zapytajmy także, czy nie potrzebuje on naszej pomocy. Funkcjonują bowiem ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu.
TAKIM OSOBOM MOŻEMY POMÓC POPRZEZ KONTAKT Z PONIŻSZYMI INSTYTUCJAMI FUNKCJONUJĄCYMI NA TERENIE POWIATU OLKUSKIEGO:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – ul. Piłsudskiego 21 w Olkuszu (tel. 32-643-39-41),
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu – Al. 1000-lecia 15c (tel. 32 641-32-12),
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławiu – ul. Główna 56 Bolesław (tel. 32-642-40-34),
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukownie – ul. Wojska Polskiego 3 (tel. 32-642-12-30 lub 32-642-11-41),
- Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu – ul Skalska 20 (tel. 32-644-10-75),
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzyciążu – Trzyciąż 99 (tel. 12-389-49-34),
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczach – ul. Zawierciańska 16 (tel. 32-642-84-67).