Funkcjonariuszka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz jej mąż, służący na co dzień w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali w czasie wolnym od służby dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy na zmianę kierowali Oplem.
Kiedy małżonkowie wracali do domu w niedzielną noc, na drodze między Bydlinem a Wolbromiem zauważyli Opla poruszającego się w sposób zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym, co wzbudziło podejrzenia, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policyjna para postanowiła zatem pojechać za samochodem w celu zatrzymania: zbliżając się do pojazdu mundurowi zauważyli rozbawionego kierowcę i jego pasażerów.
W pewnym momencie Opel zatrzymał się, a kierowca błyskawicznie zamienił się miejscem z jednym z pasażerów. Jadąc dalej stróże prawa zauważyli, że samochód skręca na jeden z wolbromskich parkingów, po czym wysiadło z niego czterech mężczyzn. Małżonkowie natychmiast podjęli zatem interwencję, a po chwili na miejsce przyjechał patrol policji, który, jak się okazało, również śledził pojazd po wcześniejszym zgłoszeniu innego zaniepokojonego uczestnika ruchu drogowego.
Zatrzymani nie chcieli przyznać się, który z nich kierował Oplem, jednak para funkcjonariuszy rozpoznała, że od Bydlinie do Wolbromia pojazd prowadził to 37-latek, a później za kierownicę wsiadł 23-latek. Wersję mundurowych potwierdzili wkrótce także trzeźwi pasażerowie samochodu. Przeprowadzone przez stróży prawa badanie stanu trzeźwości wykazało, że obaj mężczyźni, będący obywatelami Ukrainy, byli nietrzeźwi, jako że obaj mieli około 2 promile alkoholu.
Policjanci przypominają, że pijani kierowcy stwarzają śmiertelne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol zmniejsza bowiem szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, obniża koncentrację, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę oraz powoduje senność i błędną ocenę własnych możliwości. Na dodatek, zgodnie z art. 178a. §1. Kodeksu Karnego, „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.