Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz ds. Komunalnych Dariusz Murawski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Sebastian Tomsia oraz przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich i społecznych złożyli kwiaty pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku, poświęconą tragicznym wydarzeniom, jakie miały miejsce 31 lipca 1940 roku.


Przypominamy, że w nocy z piętnastego na szesnastego lipca 1940 roku do położonej na Parczach wilii doktora Juliana Łapińskiego wtargnął włamywacz: zaskoczony przez zakwaterowanego tam niemieckiego funkcjonariusza oddał w jego kierunku śmiertelny strzał. Niemcy wykorzystali to wydarzenie, jako pretekst do akcji odwetowych. Najpierw 16 lipca 1940 rozstrzelano na Parczach 20 Polaków, a następnie spalono dom doktora Łapińskiego.


31 lipca 1940 roku doszło do kolejnego aktu terroru: wszyscy mężczyźni wieku od 15 do 55 lat zamieszkali w Olkuszu, zarówno Polacy, jak i Żydzi, zostali brutalnie wywleczeni ze swoich domów przez Niemców i spędzeni na rynek oraz inne place miasta. Towarzyszyły temu także rewizje mieszkań i dotkliwe pobicia. W panującym tego dnia upale kazano następnie im leżeć przez długie godziny twarzami na bruku, w czasie których sadystycznie się nad nimi pastwiono. To wydarzenie przeszło później do historii właśnie jako „Krwawa Środa”. Artykuł szczegółowo opisujący tę tragedię dostępny jest TUTAJ. W 2017 roku mieliśmy ponadto zaszczyt przeprowadzić wywiad z naocznym świadkiem tych wydarzeń druhem Ryszardem Kowalem.
źródło: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu