53-letnia mieszkanka Gminy Olkusz wkrótce odpowie przed sądem za kierowanie pod wpływem alkoholu oraz złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Jej ujęcia oraz przekazania w ręce policjantów dokonał inny uczestnik ruchu drogowego.
Do zdarzenia doszło na Alei 1000-lecia w Olkuszu. Kierująca Nissanem, tuż za zjazdem z Drogi Krajowej nr 94, zatrzymała się i nie mogła ponownie uruchomić silnika. Jadący za nią mężczyzna również zatrzymał zatem swój samochód w celu pomocy kobiecie. Momentalnie wyczuł on jednak od 53-latki woń alkoholu, dlatego wyciągnął jej kluczyki ze stacyjki i zawiadomił o całym zajściu policjantów. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie stanu trzeźwości mieszkanki Gminy Olkusz wykazało, że miała ona ponad 2 promile alkoholu w swoim organizmie. Na dodatek, okazało się, że kobieta posiadała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązywał do 30 grudnia 2024 roku.
Zgodnie z art. 178a. §1. Kodeksu Karnego, „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Paragraf czwarty przytoczonego przepisu stanowi natomiast, że „jeżeli sprawca czynu […] był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo […] dopuścił się czynu […] w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.
Mundurowi kierują słowa uznania wobec obywatelskiej postawy mieszkańca Olkusza, który ujął pijaną kierującą. Jego zdecydowana reakcja nie tylko pozwoliła bowiem wyeliminować kolejną „miłośniczkę jazdy na podwójnym gazie”, ale także zapobiegła potencjalnemu zagrożeniu dla zdrowia, a nawet życia postronnych uczestników ruchu drogowego.