W ostatnich dniach policjanci zatrzymali na drogach powiatu olkuskiego trzech nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie tylko prowadzili po pijanemu, ale także posiadali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub ważną decyzję starosty o cofnięciu uprawnień.
W sobotę na ulicy Sosnowej w Kluczach funkcjonariusze zatrzymali kierowcę Skody, który miał ponad 2 promile alkoholu w swoim organizmie. Na domiar złego, mężczyzna prowadził pomimo decyzji starosty o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wczoraj w Wolbromiu zatrzymano natomiast dwóch równie nieodpowiedzialnych kierowców: pierwszym był 38-latek, który również kierował Skodą pomimo decyzji starosty o cofnięciu mu uprawnień oraz miał 1,4 promila. Drugim był z kolei kierowca Volkswagena, który mając 1,5 promila alkoholu w swoim organizmie zignorował orzeczony wobec niego przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Zgodnie z treścią art. 244. Kodeksu Karnego, „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu […] prowadzenia pojazdów […] podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Art. 180a. Kodeksu Karnego stanowi natomiast, że „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Z kolei z treści art. 178a. §1. Kodeksu Karnego możemy wyczytać, że „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Paragraf czwarty przytoczonego przepisu stanowi ponadto, że „jeżeli sprawca […] dopuścił się czynu […] w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
To nie koniec konsekwencji, jako że nieodpowiedzialni mężczyźni będą musieli liczyć się również z zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, a także koniecznością uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do nawet 60 tysięcy złotych.