Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy wobec 44-latka, który podczas domowej awantury groził własnej rodzinie śmiercią, a także uderzył nastoletniego syna, gdy ten stanął w obronie matki. Mężczyzna miał ponadto nielegalną broń i amunicję. Grozi mu do nawet 11 lat więzienia.
Dyżurny Komisariatu Policji w Bukownie został powiadomiony przez mieszkankę Bukowna, że jej 44-letni syn pobił domowników. Mężczyzna w trakcie awantury groził bronią własnej żonie i szarpał ją, a także uderzył swojego nastoletniego syna i groził mu śmiercią. Agresor groził ponadto swojej matce, gdy ta prosiła mundurowych o pomoc. Jeszcze przed przyjazdem stróży prawa 44-latek uciekł do pobliskiego lasu, gdzie ukrył swoją broń. Policjanci, po ustaleniu okoliczności zdarzenia, wezwali na miejsce posiłki. Po pewnym czasie mężczyzna wrócił pod domu i zaczął dobijać się do drzwi: był agresywny i stawiał opór funkcjonariuszom. Przeprowadzone przez nich badanie stanu trzeźwości agresora wykazało, że miał on blisko 2 promile alkoholu w swoim organizmie.
Mundurowi przeszukali pomieszczenia zajmowane przez 44-latka, w których znaleźli i zabezpieczyli ponad 50 sztuk amunicji różnego typu i kalibru, na którą mężczyzna nie posiadał wymaganego zezwolenia. Śledczy ustali również miejsce, gdzie ukrył on swoją broń, która również została zabezpieczona na potrzebę prowadzonego postępowania. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, prokurator przedstawił podejrzanemu zarzuty kierowania gróźb karanych, naruszenia nietykalności cielesnej oraz posiadania broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia.
Zgodnie z art. 190. §1. Kodeksu Karnego, „kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Art. 217. §1. stanowi natomiast, że „kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Z kolei na mocy art. 263 §2. Kodeksu Karnego, „kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8„.
Po orzeczeniu przez sąd kar za każde z wymienionych wyżej przestępstw, pod uwagę będzie trzeba wziąć jeszcze treść art. 86. §1. Kodeksu Karnego, który stanowi, że „sąd wymierza karę łączną w granicach powyżej najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy […]”. Podsumowując, mężczyźnie grozi do nawet 11 lat pozbawienia wolności.