Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 43-latka, który znęcał się nad swoimi rodzicami. Agresorowi grozi kara do 5 lat więzienia, a ponadto został on już tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.
Mężczyzna przed ponad dwa miesiące czasu stosował przemoc fizyczną oraz psychiczną: 43-latek pod wpływem alkoholu wszczynał awantury, a także ubliżał swoim rodzicom. Kiedy o kolejnej kłótni zostali w końcu powiadomieni olkuscy mundurowi, to natychmiast pojechali pod wskazany adres. Po sprawdzeniu danych agresora w policyjnych bazach danych, okazało się, że był on już skazany za znęcanie się nad rodziną, za co odbywał karę pozbawienia wolności. Po opuszczeniu zakładu karnego mężczyzna nie stosował się on jednak do orzeczonego przez sąd zakazu zbliżania się do rodziców, a ponadto. pod wpływem alkoholu nadal awanturował się ze swoją rodziną, żądając od nich pieniędzy na alkohol.
Podczas wspomnianej interwencji stróżów prawa 43-latek został zatem zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokurator Prokuratury Rejonowej w Olkuszu wystąpił również z wnioskiem o środek tymczasowy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy, do którego przychylił się sąd. Podejrzany usłyszał także zarzut znęcania nad rodziną: zgodnie z art. 207 § 1 Kodeksu Karnego, „kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Przy okazji tego zdarzenia warto pamiętać, że osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy socjalni mają bowiem obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje, dlatego nie wstydźmy się prosić o pomoc różnych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Każdy ma prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu, przemocy, cierpienia i upokorzeń! Olkuscy policjanci apelują także, by reagować na przemoc: kiedy za ścianą słychać awanturę domową lub wołanie o pomoc, należy powiadomić o tym służby, gdyż, dzięki szybkiej reakcji i natychmiastowej interwencji, można zapobiec tragedii.