„Marzenia się spełniają” – banał? Nie, bo kiedy mamy dobry pomysł i z determinacją dążymy do wyznaczonego celu, to efekt może być bardzo satysfakcjonujący: najlepiej przekonali się o tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu, którzy, spełniając swoje marzenie, poznali Adama Małysza oraz uczestniczyli w promowanym przez niego projekcie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dłużcu Krzysztof Szczepankiewicz to zapalony sportowiec, podróżnik, wychowawca oraz nauczyciel z wielkim zapałem, który z nieskrywaną przyjemnością zaraża swoimi pasjami: uczniowie chętnie angażują się zatem w proponowane przez niego przedsięwzięcia, bo z doświadczenia wiedzą, że warto. Kiedy zatem powstał pomysł, aby aktywnie i z pożytkiem spędzić kilka dni wolnego czasu, to chętnych nie trzeba było szukać. Tym samym, projekt, który zrodził się dzięki kilku sprzyjającym zbiegom okoliczności, zaczął się rozkręcać..
A zaczęło się od przypadkowego spotkania pod narciarskim stokiem dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza z mistrzem Adamem Małyszem. Podczas niezobowiązującej rozmowy o kondycji polskiego sportu, problemach w PZN, konieczności propagowania zasad zdrowego trybu życia dla poprawy zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego młodzieży, obaj panowie doszli do wniosków konstruktywnych: warto działać nie tylko na rzecz aktywnych sportowców i większych środowisk – co bywa zauważane i dobrze się sprzedaje medialnie, ale także zrobić coś konkretnego dla dzieciaków ze wsi… Pomysł zaczął szybko nabierać realnych kształtów i rozpoczęły się działania mające na celu znalezienie środków na jego realizację. Potrzebny był kolejny sprzymierzeniec i w tym zakresie celnym strzałem okazała się współpraca ze Stowarzyszeniem Honestus, mającego siedzibę w Porąbce, gm. Trzyciąż, które pomogło napisać wniosek o grant i tak powstał projekt „Zimowej Akademii Rozwoju: Tydzień Profilaktyki Dobrostanu, Tolerancji i Obywatelskich Postaw na Stoku”.
Już w styczniu dowiedzieliśmy się, że honorowym patronatem obejmie nasze działania Polski Związek Narciarski, co otworzyło przed nami wiele drzwi. Stroną formalną i umowami zajęło się Stowarzyszenie „Honestus”, a w realizację zamierzeń aktywnie włączył się prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz. Wspomógł on nasze działania, udzielając rekomendacji w Centralnym Ośrodku Sportu, Ośrodku Przygotowań Olimpijskich oraz u psychologa sportu, który na co dzień współpracuje ze znanymi sportowcami. – opowiada Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dłużcu Krzysztof Szczepankiewicz
To właśnie dzięki tym wysiłkom uczniowie z niewielkiego Dłużca mogli wyjechać na tzw. „Białą szkołę”, gdzie nie tylko aktywnie wypoczywali, ale także odbyli szereg spotkań z psycholożką, ucząc się między innymi techniki mindfulness, czyli koncentracji uwagi na obecnej chwili oraz próbie świadomego jej przeżywania.
Podczas siedmiodniowego pobytu w stolicy polskich Tatr, uczniowie mogli korzystać z naśnieżonych stoków, basenu, siłowni, boisk sportowych czy ścianek wspinaczkowych, spędzając czas w miejscach, gdzie trenują najlepsi polscy sportowcy. Przysłowiową «wisienką na torcie» był ostatni dzień wyjazdu, kiedy to, dzięki Prezesowi PZN-u Adamowi Małyszowi, uczestnicy projektu odwiedzili skocznię narciarską w Wiśle – Malince, noszącą imię naszego najsłynniejszego skoczka narciarskiego. Przewodnikiem stał się sam mistrz, który osobiście oprowadził naszych uczniów po obiekcie, wspominając swoją karierę oraz opowiadając, jak radził sobie w sytuacjach stresowych. – relacjonuje dyrektor Szczepankiewicz.
W tej niesamowitej przygodzie mogło uczestniczyć 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu: z pewnością zostanie on na zawsze w ich pamięci, rozbudzając kolejne marzenia, które warto mieć i do nich dążyć. Uczestnicy uzyskali ponadto mnóstwo przyjemności z atrakcji oraz wsparli swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.