Świt Krzeszowice 3:0 KS PKM Olkusz. Kompromitujący walkower na inaugurację sezonu

KS PKM Olkusz pokonał Świt Krzeszowice 0:2 w spotkaniu 1. kolejki sezonu 2022/2023 Klasy Okręgowej grupy Kraków I. Komisja Gier i Dyscypliny Podokręgu Piłki Nożnej Olkusz przyznała jednak walkower dla drużyny z powiatu krakowskiego.

Miniony sezon dla Klubu Sportowego Olkusz zakończył się rozczarowująco. Nasi zawodnicy początkowo zachwycali formą, uchodząc za głównego faworyta do mistrzostwa oraz spędzając przerwę zimową w fotelu lidera. Kolejne spotkania rundy rewanżowej również potwierdzały wysokie aspiracje olkuskiego klubu: dość powiedzieć, że swoją pierwszą porażkę olkuszanie zanotowali 2 października w pojedynku z Jastrzębiem Książ Wielki i byli niepokonani aż do 28 maja, biorąc w międzyczasie rewanż nad ekipą z powiatu miechowskiego aż 11:1.

Trudno jednak powiedzieć co stało się z naszym zespołem na finiszu rozgrywek: remis 0:0 z Piliczanką Pilica, porażka 1:5 z Błękitnymi Modlnica, porażka 2:1 z Zieleńczanką Zielonki i remis 2:2 z Przebojem Wolbrom, a w efekcie zaledwie 2 punkty w czterech kolejnych meczach, to dorobek, który niemal przekreślił marzenia o grze w 4. Lidze. W meczu „o wszystko” ze Spójnią Osiek-Zimnodół-Zawada olkuszanie zawiedli po raz kolejny, przegrywając 1:2 i finalnie kończąc sezon na trzecim miejscu. W efekcie, KS nie dość, że nie awansował do wyższej klasy rozgrywkowej, to wręcz „spadł” do siódmego poziomu rozgrywkowego w kraju: od sezonu 2022/2023 utworzona została bowiem dodatkowa, 5. Liga, do gry w której prawo wywalczył wicemistrz minionych zmagań Błękitni Modlnica. W nowej klasie rozgrywkowej występuje także drużyna Spójni, która nie dała rady wywalczyć awansu do 4. Ligi z Kalwarianką Kalwaria Zebrzydowska.

KS PKM Olkusz liczył zatem na świeży start w sezonie 2022/2023 i rozpoczęcie zmagań od kompletu punktów. Pierwszą dogodną okazję do zdobycia bramki nasi piłkarze mieli już w 12. minucie, kiedy to, po dośrodkowaniu z prawej strony, Szymon Barczyk ostatecznie zmarnował stuprocentową sytuację. Z kolei w 30. minucie, po mocnym uderzeniu Dawida Dudka z okolic 20. metra, odbitą przez bramkarza piłkę do bramki posłał Dawid Smolarczyk, jednak sędzia dopatrzył się faulu na golkiperze rywali. Gości na upragnione prowadzenie celnym strzałem w 38. minucie zdołał natomiast wyprowadzić Szymon Barczyk.

W 63. minucie meczu Dawid Smolarczyk po raz drugi trafił do bramki, ale po raz drugi jego gol nie został uznany, tym razem z powodu spalonego. Ataki naszych piłkarzy nie ustawały, co przyniosło upragniony efekt w 72. minucie meczu, gdy po wrzutce Dawida Smolarczyka celnym strzałem głową popisał się Szymon Barczyk, dopisując drugą bramkę na swoje konto. Drużyna Świtu próbowała jeszcze odrobić straty w końcówce, ale nie była w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez Aleksandra Szatana.

Pierwszy mecz KS-u pod wodzą nowego trenera Bartosza Gawła zakończył się zatem pewnym zwycięstwem naszych piłkarzy, ale ich radość niestety nie trwała długo. Komisja Gier i Dyscypliny Podokręgu Piłki Nożnej Olkusz wydała bowiem komunikat, w którym poinformowała, że „na podstawie Regulaminu Rozgrywek MZPN § 15 pkt. 5 g zweryfikowała mecz Świt Krzeszowice – KS PKM Olkusz na boisku 0:2 jako walkower 3:0 na korzyść drużyny Świt Krzeszowice, za udział w drużynie KS PKM Olkusz nieuprawnionego zawodnika Sxxxxx Bxxxxxx, który nie dokonał wpłaty 160 zł. za otrzymaną 12 żółtą kartkę na zakończenie sezonu 2021/2022”. Mowa oczywiście o Szymonie Barczyku, czyli strzelcu obu bramek dla olkuskiej drużyny. Co ciekawe, KS PKM Olkusz również wystosował komunikat, w którym stwierdził, że „niektóre portale internetowe zaczęły powielać informację, jakoby nasz zespół wystawił do gry nieuprawnionego zawodnika, co mija się z prawdą”, jednocześnie zapowiadając odwołanie od przedmiotowej decyzji. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że naszemu klubowi uda się odkręcić całą sytuację, gdyż rozpoczynanie nowego sezonu od walkowera z pewnością byłoby mocno rozczarowujące dla wszystkich kibiców olkuskiej piłki nożnej.