SPR Olkusz 31:26 KS Cracovia 1906. Olkusz nadal rządzi w Małopolsce!

SPR Olkusz pokonał KS Cracovię 1906 31:26 w spotkaniu 15. kolejki sezonu 2021/2022 grupy B 1. Ligi w piłce ręcznej kobiet. Było to już trzecie bezpośrednie starcie obu zespołów w bieżącym sezonie i po raz trzeci po syrenie końcowej cieszyły się tylko olkuskie szczypiornistki. Niezwykle młoda drużyna Srebrnych Lwic dalej przebija zatem wszelkie oczekiwania, jako że dla większości naszych zawodniczek tegoroczne rozgrywki są debiutem na boiskach zaplecza PGNiG Superligi – a do czwartego UKS-u Dziewiątki Legnica SPR traci już tylko trzy punkty.

Mimo, że tabela na to nie wskazywała (Pasiaczki zajmują w niej dopiero 9. miejsce), to w olkuskim obozie większość spodziewała się trudnej przeprawy. Dwa przekonujące zwycięstwa na początku rundy rewanżowej uskrzydliły bowiem podopieczne trenera Karcina Księżyka, ale także jeszcze mocniej zmobilizowały rywalki, które w ostatnich tygodniach również poczyniły spory progres sportowy i bardzo chciały zrewanżować się za dwie poprzednie porażki w lidze i Pucharze Polski. Dzięki temu, w sobotę przy ulicy Wiejskiej 1a w Olkuszu byliśmy świadkami dobrego widowiska, w którym wynik do samego końca był sprawą otwartą.

Już pierwsza połowa pokazała, że dyspozycja dnia obu drużyn jest podobna: olkuszanki objęły prowadzenie za sprawą Anny Andrzejczyk, dla której mecze z Cracovią, ze względu na byłą przynależność klubową, mają sentymentalne znaczenie. Rozgrywająca Srebrnych Lwic tym razem sentymenty odłożyła jednak na bok, udowadniając swoją wartość na boisku. Zanim jednak 23-latka na dobre „odpaliła”, na parkiecie trwała wyrównana walka. Na 2:1 trafiła Wiktoria Sioła, a gol na 4:3 to zasługa Oliwii Sołościuk, która także w 17. minucie podwyższyła wynik na 9:7. Krakowianki nadal były jednak w grze, a swoje wysokie w weekend aspiracje potwierdziły w następnych akcjach. Justyna Staroń, Kamila Dzidek, Amelia Chrześcijańska oraz Milena Herian doprowadziły bowiem do stanu 9:11, co sprawiło, że gospodynie po raz pierwszy w drugiej części sezonu musiały odrabiać straty. Nowa sytuacja nie podłamała jednak gospodyń: Nikola Sołościuk, Wiktoria Sioła i Magdalena Barczyk ponownie odzyskały prowadzenie dla SPR-u Olkusz, a ostatnie słowo w tej odsłonie należało do „Pasiaczek” – konkretnie do Kamili Dzidek, która ustaliła wynik do przerwy na 12:12.

Po zmianie stron pierwsze trafiły podopieczne Krzysztofa Kutrzeby, ale jak się później okazało, były to tylko miłe złego początki. Na gola Aleksandry Wajdy odpowiedziały bowiem najskuteczniejsze po stronie miejscowych Andrzejczyk z Sołościuk, które w głównej mierze na swoje barki wzięły odpowiedzialność za zdobywanie bramek. Do tego trafienia N. Sołościuk, Barczyk i Sioły sprawiły, że w 37. minucie zespół trenera Marcina Księżyka prowadził 19:15. Dwa kolejne rzuty Andrzejczyk pozwoliły ponadto odskoczyć Srebrnym Lwicom na pięć trafień (21:16), ale i tym razem Cracovia wykazała się dużą odpornością i zacięciem, za sprawą Wajdy, na dziesięć minut przed końcową syreną, niwelując straty do ledwie jednej bramki. Temperatura spotkania ponownie wzrosła, na parkiecie nie brakowało twardej walki, ale wszystko przebiegało w duchu zasad fair play i z należytym szacunkiem dla przeciwnika. Fani na trybunach w końcówce odżyli, a że mogli oklaskiwać udane akcje swoich ulubienic, to atmosfera panująca przy Wiejskiej udzieliła się także zawodniczkom na parkiecie, które po ostatnim gwizdku ponownie miały satysfakcję z pokonania „Pasiaczek”, przedłużając tym samym dominację w Małopolsce.

Derbowa wygrana to już trzeci triumf Srebrnych Lwic w rundzie rewanżowej: olkuszanki mają na swoim koncie aż 20 punktów, co sprawia, że jeszcze mocniej usadowiły się na piątym miejscu w tabeli, powiększając przewagę nad dziewiątą Cracovią do ośmiu punktów. Na dodatek, podopieczne trenera Marcina Księżyka są także coraz bliżej czwartej w zestawieniu Dziewiątki Legnica. Już w najbliższą sobotę olkuszanki zagrają w Gliwicach z miejscową Sośnicą, a w pierwszą sobotę kwietnia podejmą u siebie Zgodę Ruda Śląska.

SPR Olkusz 31:25 (12:12) KS Cracovia 1906
Skład SPR-u: Aleksandra Nowicka, Emilia Januszek – Anna Andrzejczyk (9), Oliwia Sołościuk (7), Wiktoria Sioła (6), Nikola Sołościuk (2), Magdalena Barczyk (2), Vanessa Nowak (2), Julia Mrozowska (2), Wiktoria Kozyra (1) oraz Karolina Herian, Kamila Pietruszka, Julia Polakowska i Aleksandra Zub

źródło: SPR Olkusz (PK)