Poszukiwany przez sąd 16-latek, który uciekł z ośrodka wychowawczego, oraz jego 17-letnim kolega, pod wpływem alkoholu, uszkodzili samochód zaparkowany przy ulicy Kpt. Hardego w Olkuszu. Przypominamy, że, zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, młodzi ludzie nie są bezkarni i odpowiadają za swoje zachowania przed sądem.
W sobotę około godziny 23:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu otrzymał zgłoszenie o dwóch młodych mężczyznach, którzy mieli urwać lusterko z zaparkowanego Peugeota, a następnie oddalić się w kierunku Alei 1000-lecia: na miejsce wysłany został zatem policyjny patrol, a mundurowi w rozmowie ze zgłaszającym ustalili rysopisy sprawców uszkodzenia pojazdu. Stróże prawa dysponowali również zdjęciem, na którym uchwycono obu sprawców.
W trakcie czynności funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie, tym razem o bójce trzech mężczyzn przy Alei 1000-lecia: niezwłocznie udali się zatem we wskazany rejon, gdzie zastali dwóch nastolatków w wieku 16 i 17 lat, którzy odpowiadali rysopisom sprawców uszkodzenia Peugeota. 17-latek miał rany cięte dłoni i twierdził, że przewrócił się na chodnik, gdzie leżało szkło. Po sprawdzeniu go w policyjnych systemach okazało się natomiast, że jego 16-letni kompan był poszukiwany przez sąd z powodu ucieczki z ośrodka wychowawczego.
Mundurowi zbadali stan trzeźwości nastolatków: okazało się, że 17-latek miał blisko pół promila, a poszukiwany 16-latek półtora promila alkoholu w organizmie. Na miejsce, celem udzielenia 17-latkowi pomocy medycznej, wezwano pogotowie, a o zaistniałej sytuacji powiadomiono jego rodziców. Z kolei 16-latek został zatrzymany, a następnie doprowadzony do ośrodka wychowawczego, z którego uciekł. O sprawie powiadomiony został również sąd rodziny.
Zgodnie z art. 124 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, „Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”. Paragraf czwarty przytoczonego przepisu stanowi natomiast, że „w razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.”. Co warto zaznaczyć, na mocy paragrafu drugiego powyższego przepisu, usiłowanie, podżeganie oraz pomocnictwo także są karalne.
zdjęcie przykładowe: Pixabay
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu