Funkcjonariusze z grupy Speed Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali w Braciejówce 32-letniego kierowcę Citroena, który prowadził samochód pod wpływem środków odurzających. Na domiar złego, mężczyzna w takim stanie przewoził swojego 7-letniego syna. Grozi mu do nawet 11 lat więzienia.
Mundurowi prowadzili rutynowe kontrole kierowców, sprawdzając, czy uczestnicy ruchu drogowego są trzeźwi i nie prowadzą pod wpływem środków odurzających. W Braciejówce stróże prawa zatrzymali do kontroli kierowcę Citroena, który podróżował ze swoim 7-letnim synem: przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości nie wykazało u niego alkoholu, ale badanie na zawartość narkotyków wykazało obecność marihuany. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony sędzia rodzinny, a dziecko zostało przekazane pod opiekę członka rodziny.
32-latek został natomiast zatrzymany i doprowadzony do olkuskiej komendy, gdzie dalszą już sprawą zajęli się kryminalni: jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze przeszukali także mieszkanie mężczyzny i w jednym z pomieszczeń znaleźli susz roślinny, który po przeprowadzeniu badania testerem okazał się być marihuaną. Ponadto w szklarni znajdującej się na terenie posesji mundurowi ujawnili i zabezpieczyli dwa krzaki konopi indyjskich.
Mężczyzna usłyszał już zarzut z z art. 62. ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, do którego się przyznał. Zgodnie z przytoczonym przepisem, „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”. Ponadto, na mocy art. 178a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka również co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz konfiskatę pojazdu.
Z kolei za przewożenie małoletniego dziecka 32-latek odpowie z art. 160 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny: stanowi on, że „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”. Paragraf drugi przytoczonego przepisu dodaje natomiast, iż „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”.
Ostatnim przepisem, który należy wziąć pod uwagę w tej sytuacji jest art. 86. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny: zgodnie z jego treścią, „Sąd wymierza karę łączną w granicach powyżej najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy […]”.